veřejné zakázky

Tvořivé pracovní dílničky ve školní družině

V naší školní družině si paní vychovatelky pro děti připravily od dubna do října 2017 velice zajímavý projekt pod názvem „Tvořivé pracovní dílničky“. Účelem vzniku bylo hlavně to, aby se dětem ve školní družině líbilo, jejich volný čas aby byl tráven plnohodnotně a talent, manuální zručnost a fantazie byla rozvíjena kreativně.
Děti si vyzkoušely sestavování obrázků pomocí zažehlovacích korálků na šablony. Vznikly velkoplošné plakáty města, vesnice a farmy. Tato činnost se stala u dětí velice oblíbenou a zapojilo se velké množství dětí.
Další neméně zajímavou pracovní činností byla práce se samotvrdnoucími hmotami. Malým umělcům pod rukama vznikaly podzimní listy, mořští živočichové nebo košíčky vytvořené pomocí modelovacích hadů. Výrobky musely řádně uschnout, poté následovala další fáze - vybarvení.
Dětmi velice oblíbené bylo tvoření s nejmladší modelovací hmotou, Fimem. Zapouštěním různých barev hmoty a následná práce pomocí strojku na nudle, vytváření krásných tvarů formičkami nebo využití vlastních rukou a fantazie k tvoření zajímavých náhrdelníků všechny mocně zaujalo. Napínavé bylo pro děti i to, jak budou šperky vypadat po zapečení.
Především děvčata ocenila možnost vytvořit si vlastní náhrdelník nebo náramek ať pro sebe nebo jako malý dáreček pro své kamarádky nebo blízké. Vznikaly zajímavé barevné tvary, při nichž byly využity jak malé tak velké korálky. Tuto práci mohli však vytvářet pouze trpěliví jedinci. Byli mezi nimi i někteří chlapci. Ti projevili zájem navléci hezký náhrdelník nebo náramek svým maminkám nebo babičkám. S hrdostí ostatním vyprávěli o tom, jak byli doma rodiči pochváleni, že nemyslí pouze na sebe, ale také na to, jak udělat druhým radost.
Tvoření měly děti také obohaceno o drátkování. Pomocí měděných drátků malí šikovní dráteníci vytvářeli tvary květin, motýlů, srdíček nebo stromečků. Ty následně zdobili krásnými barevnými korálky. Při této práci si děti nejvíce procvičily svou manuální zručnost, výtvarnou kreativitu a také sebekontrolu.
Celý projekt „Tvořivé pracovní dílničky“ byl spolufinancovaný v rámci Jihočeských krajských programů podpory práce s dětmi a mládeží pro rok 2017 částkou 20 000 Kč.

Za ŠD Vladimíra Votavová