školní časopis
veřejné zakázky

Školní Pébéčko

Žáci ZŠ T. G. Masaryka sami rozhodli, na co půjdou peníze aneb naše „Školní Pébéčko“
V průběhu několika posledních týdnů se žáci ZŠ T. G. Masaryka v Písku mohli účastnit „Školního Pébéčka“ (D21) - díky tomuto programu si mohli vyzkoušet, jakým způsobem se lze podílet (=participovat) na rozhodnutích, která se jich týkají.
Hlavním cílem bylo společné rozhodnutí o využití finančních prostředků, které škole pro tuto akci poskytlo Město Písek.
V prvním kroku – přípravě – byl stanoven harmonogram celého Pébéčka. Druhým krokem bylo navrhování, kdy nejprve jednotlivci nebo skupiny z 3. – 9. tříd navrhovali možné projekty. Ty, které třída vybrala, pak jejich navrhovatelé prezentovali na společném setkání v tělocvičně. Zde pak společně vybírali návrhy, které se dostaly do třetího kroku – schvalování. Při schvalování vybrala komise zástupců vedení školy společně s členy ekoparlamentu z těchto návrhů ty, které byly uskutečnitelné. Poté byli vyzváni jejich navrhovatelé k zahájení kampaně – čtvrtého kroku Školního Pébéčka. Kampaň proběhla jak na prvním, tak na druhém stupni školy. Pátým krokem bylo hlasování. Žáci měli možnost hlasovat pro jeden z deseti žákovských návrhů. Poté byly všem žákům školním rozhlasem oznámeny výsledky hlasování (šestý krok)
Posledním – sedmým – krokem je realizace vítězných projektů. Po zvážení finanční náročnosti bylo rozhodnuto takto: do školní jídelny bude pořízen nápojový automat, na školní zahradu přibude venkovní trampolína a k odborným učebnám na II. stupni sedací vaky.
Žáci naší školy sami okusili, jaké to je, navrhnout a především prosadit svůj nápad. Navíc získali to, co si přáli a využijí.

Martina Smolová, ZŠ TGM Písek

Myšmaš