Podzimní aktivity Ekoškoly

Zasaďme Česko
Naše škola se zapojila do akce Zasaďme Česko. Realizoval ji spolek Voda a zeleň Písek ve spolupráci s městem. Několik tříd z 1. i 2.stupně zasadilo již vzrostlý asi 10letý strom u řeky a v parku u Václava. Sázeli jsme jasany, javory, lípy či buky. Pan Konfršt z odboru životního prostředí vše příkladně vysvětlil po stránce environmentální a pan Gareis zajistil po stránce technické. Všichni pracovníci městských služeb byli maximálně vstřícní, milí a myslím, že tato forma spolupráce je velmi těšila. Mnohé děti poprvé v životě držely v ruce rýč, omotávaly strom jutou nebo zatloukaly kůly kalačem. Nadšení neskrývali malí žáčci i ti starší. O nástroje se pečlivě střídali a každý chtěl alespoň trochu pomoci. Stromy změnily prostředí, byly k nám dovezeny z Mělnicka a my jim budeme fandit, aby zvládly boj s obdobím suchých let. Budeme je zejména první rok chodit zalévat a rádi bychom ke stromům přidělali informační cedule.

Kaštany a ptáci a zahrada
V listopadu jsme vybrali 500 kg kaštanů, které si odvezla Lesní správa města Písku. Poslouží jako krmivo pro zvěř.
Do mateřských škol i na zahradu základní školy byla instalována krmítka. Většina tříd donesla krmení pro ptáky a určená služba se bude starat o pravidelný přísun krmení do krmítek. Žáci také pracují na protinárazových ochranách do oken.
V rámci hodin světa práce jsme se pustili do opravy suché zídky, vyčistili jsme jezírko a záhony vypleli, zryli nebo zamulčovali.

Mgr. D. Vovesná